Jak zrobić Twaróg

twaróg jak zrobić       Każdego piątku o 7.00 rano, kiedy jeszcze smacznie śpię, Mleczarz wiesza na mojej bramie solidną torbę a w niej 5 litrów mleka z porannego udoju. Musielibyście zobaczyć tego człowieka. Ja Go Wam niestety, pomimo licznych wysiłków, pokazać nie mogę. Od roku próbuje zrobić mu zdjęcie i zupełnie mi się nie udaje bo jest tak skromny, że na aparat reaguje jak na karabin maszynowy.Przestałam już nawet zabierać aparat na spotkania z nim, bo strasznie się go boi.

mleko, od krowy
Mleczarz jest człowiekiem ze wszech miar  nietuzinkowym. Niziutki, chudziutki i cały pomarszczony, ma ponad 80 lat, okulary jak denka od butelek, nosi walonki, waciak i piękną czapeczkę. Nie ma ani jednego włosa pod tą czapeczką ale za to piękny zarost na brodzie. Uśmiecha się zawsze szeroko, choć ma tylko jeden ząb i pomimo tych wszystkich „niedostatków w wyglądzie” jest jedną z najbardziej czarujących osób, które spotkałam w życiu.

zdjęcia biały ser      Nigdy nie narzeka, pięknie opowiada o swoim ciekawym życiu, zna wszystkich w okolicy lecz w naszych licznych pogawędkach nie usłyszałam ani razu nic złego o którymkolwiek z sąsiadów. Zapłatę za mleko, zawsze przyjmuje jakby się trochę wstydził. Zresztą od początku zaznaczył, że to ja liczę i pilnuję ile zapłaciłam (rozliczamy się raz na jakiś czas). Bo On „do liczbów nie ma głowy, a poza tym to on wierzy ludziom, bo co to za świat by był jakby człowiek człowiekowi nie wierzyli!”. Nie zwraca się do mnie nigdy inaczej niż per „Panienko”. Zawsze całuje w rękę na powitanie, ściąga przy tym swoją śmieszną czapeczkę i kłania się w pas. Jest niezwykle szarmancki co przy jego aparycji mogłoby wydawać się groteskowe ale nigdy jakoś takie nie jest. Jest czarujące i CZARUJĄCY to zdecydowanie najlepsze słowo określające tego człowieka.

twaróg

       Mój Mleczarz to człowiek innej epoki i to nie dlatego, że nie nadążył za postępem. Tak wybrał- świadomie. „Praca na roli, Panienko, to bardzo trudne zajęcie. No bo kto to jest rolnik- dziadyga. Ale ja to kocham i nie mógłbym bez tego żyć. Próbowałem parę razy i zawsze wracałem. Nie potom mnie ojciec na Akademia Rolnicza posyłali, żeby ja w życiu co innego robił. Tu jest moje miejsce.”- powiedział mi któregoś razu kiedy zobaczyłam go orzącego w polu końmi i nie mogłam się powstrzymać by zatrzymać samochód i popatrzyć na ten unikatowy widok z bliska.

      Na moje pytanie czy w swoim tak już podeszłym wieku nie myśli o emeryturze- odpowiedział: „A kto by, Panienko, opiekował się moimi zwierzętami? To są żywe stworzenia, one czują, lubią mnie a ja ich wszystkich też. Nie oddam ich przecie do rzeźnika! Zestarzejem się i umrzem tu wszystkie razem”. A gromadka tych zwierząt niemała. Naliczyłam 4 psy, 3 koty, 5 krów, 2 konie i jeszcze parę kóz. Wszystkie zadbane i wyglądające na szczęśliwe.

Jak znalazłam tego Mleczarza, rodem jak z  Anatewki ( ze „Skrzypka na dachu”)?

twaróg, ser, mleko

       Od dłuższego czasu zastanawiam się nad tym aby zostać weganką (a więc w moim wypadku wykluczyć z diety jeszcze muszę produkty mleczne). Jakoś cały czas do tego nie mogę dorosnąć, próbuje i polegam, próbuje i polegam. Postanowiłam więc zacząć inaczej -metodą małych kroków i choć część nabiału uzyskiwać od zwierząt hodowanych w nieprzemysłowy sposób. Ideałem byłby „nabiał AHIMSA” czyli taki od krów hodowanych z troską, gdzie nie odstawia się cielaków od matek i nie wysyła starych krów, oraz byków do rzeźni. Jest to bardzo trudny model hodowli i wydaje się wręcz niemożliwy, jednak znam ludzi, którzy wcielają go w życie. Niestety nie w Polsce.

      Jeśli nie mogłam znaleźć mleka ahimsa, szukałam chociaż takiego od krów, które żyją w „cywilizowany” dla nich sposób, pasą się na pastwiskach, są zadbane i traktowane jak żywe czujące istoty a nie jak maszyny do dawania mleka. Zaczęłam więc wypatrywać takich krów wszędzie gdzie jeździłam.

mleko, twaróg, biały ser       Aby ułatwić sobie sprawę, zaczęliśmy nawet z synkiem grać w specjalna grę „ Krowa za 100” .( Kto czytał „Kacperiadę- Zestaw Urodzinowy” Grzegorza Kasdepki ten wie o czym mówię.) Otóż gra- zabawa w naszym przypadku polegała na tym, żeby uważnie wypatrywać zwierząt z okien samochodu . Za każde zobaczone zwierze dostajesz  punkty. Zaczynasz od ptaków, które są łatwe do wypatrzenia więc dają ci mało punktów, kończysz na krowie, która jak się okazało w naszej okolicy była wielkim rarytasem więc za nią gracz dostawał 100 punktów. Punkty zgarnia, nie ten kto pierwszy zwierze zobaczy ale ten kto pierwszy krzyknie np. „kura za 20!”.

       Za każdym więc razem, kiedy mój synek lub ja krzyczeliśmy „Krowa za 100!” a byliśmy w promieniu 50 km od naszego domu zatrzymywaliśmy się i oglądaliśmy zwierzęta oraz próbowaliśmy namierzyć ich właścicieli. W większości przypadków zupełnie bez rezultatu…. Aż tu jednego dnia kiedy byliśmy już zupełnie niedaleko domu (a ja prowadziłam na głowę w naszych zabawowo-punktowych rankingach) Kacper krzyknął „ Krowa za 100,200,300,400,500!!!! Hurra! Wygrałem.” I faktycznie w oddali na łące zobaczyliśmy 5 pasących się krów.

       Jeszcze tego wieczora pojechaliśmy rowerami na pastwisko, przywitaliśmy się z krowami i odnaleźliśmy najbliższe gospodarstwo. Kiedy obszczekały nas już wszystkie podwórkowe psy i obwąchały koty, z obory wyszedł malutki, chudziutki, pomarszczony staruszek. Ściągnął swoją śmieszną czapeczkę, poświecił w oczy łysinką na głowie,  ukłonił się w pas i pomimo protestów ucałował mnie w obie ręce. „Czego Panienka sobie życzy?” – zaczął rozmowę. A im dłużej rozmowa trwała, tym bardziej przekonywałam się, że oto znalazłam swojego Mleczarza.

twaróg domowej roboty

        Mleko jego krów jest pyszne, gęste, pełne śmietany. Dostaje go już od prawie roku, robię z niego różnego rodzaju sery (panir, twaróg, labneh), jogurt , kefir, maślankę oraz moje ulubione mleczne słodycze: misthi doi- indyjski deser jogurtowy z odparowanego mleka, sandesz- słodkie kuleczki ze świeżego sera panir czy burfi- podobny do ciągnących się krówek bengalski przysmak . Nie mogę tylko tego mleka pić w czystej formie- jest dla mnie po prostu za tłuste. Właśnie dorosłam już do pierwszych prób zrobienia z tego mleka masła. Mam nadzieję wkrótce pokazać wam tutaj tych prób rezultaty.

       Na stronie „Przepisy” (patrz pasek menu u góry strony) stworzyłam osobny dział- „Wyczarowane z mleka”. Będę tam sukcesywnie umieszczać przepisy na moje mleczarskie „cuda”. Na początek, prosty przepis jak zrobić samemu  twaróg. To jest mleczarskie ABC i dlatego od tego zaczynam. Tymczasem pozdrawiam Was wszystkich serdecznie!

Czy mam pozdrowić również od Was mojego CZARUJĄCEGO Mleczarza??? Idę się dziś do niego rozliczyć i poczęstować go moim twarogiem 🙂 🙂 :-).

91 Komentarzy Jak zrobić Twaróg

 1. daretocook.pl

  Piękna historia i piękny ser! a z serwatki można wyczarować w kuchni wiele przysmaków. Najprościej ugotować zupę, ale również można jej użyć jako bazę do gotowania np. ryb. pozdrawiam!!!

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Magdo, masz rację z serwatką. Choć ta z kwaśnego mleka nie jest dla mnie taka smaczna jak np. ta z robienia paniru a więc sera ze słodkiego mleka, które po zagotowaniu zakwasza się sokiem z cytryny lub jogurtem czy maślanką. Serwatka z paniru jest dla mnie dużo smaczniejsza i jej najczęściej używam do gotowania zup, kasz, ryżu dodaję ja do ciasta na chleb czy pizzę. Tej serwatki z kwaśnego mleka jakoś nie mogę polubić. Za to moje roślinki lubią ją bardzo 😉

   Odpowiedz
   1. Karolina

    KAHA – zaglądają tu też nie wegetarianie i takie sugestie mogą się im przydać o ile sama prowadząca nie poprosi o nieumieszczanie takich 😉

 2. Kuba

  Piękne zdjęcia i historia. Mam podobnie, ale z jajkami – również korzystam głównie z jajek prosto ze wsi (ach, jak dobrze jest mieć tam rodzinę!).

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Kubo!
   Z jajami czy bez, rodzina na wsi to prawdziwy skarb 😉
   pozdrawiam Cię serdecznie i rodzinkę też.

   Odpowiedz
   1. Polka z Ontario

    A ja mam wlasnie mleczko of Amisha. Robie twarozek, jest smietanka no I mnostwo maselka. Pozdrawiam cieplutko z Ontario.

 3. Anandamai

  Piękna historia !Jak z zwykle piękne zdjęcia ! Szkoda, że nie udało Ci się sfotografować pana Mleczarza .A ser , domowy twaróg przypomniał mi smak sera , który ze skwaszonego mleka robiła moja mama . Ten ser miał posmak orzechów włoskich , przynajmniej dla mnie , uwielbiałam jeść go z cukrem i makaronem . Sama od lat robię domowy panir , a od kiedy mieszkamy we Francji regularnie . Dwa ,trzy razy w miesiącu kupujemy 10 litrów mleczka . Mieszkamy na wsi , jesteśmy więc otoczeni farmami , polami i łąkami pełnymi krów . Niestety choć farmerzy mili i życzliwi , hodowle są nowoczesne , krówki dojone dojarkami , cielęta oddzielane od matek . Mam jednak nadzieję , że prasadam które robię z tego mleczka pomoże i krówkom .
  P.S. Niedawno byliśmy w Radhadesh w Belgi ,gdzie bhaktowie mają goshale, a w niej dwie krówki , dwa wołki i małego byczka Goure , urodzonego tej wiosny . I wŁaśnie tam, mój syn miał okazję poznać szczęśliwe krówki i prawdziwego DOICIELA !

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Anandamai, spróbuj zrobić twaróg jest fajnym urozmaiceniem dla paniru. Panir wymaga dalszej obróbki do właściwie nie ma zbytnio smaku. Twaróg można jeść już z odrobinką soli i już jest pyszny. Zresztą jako wychowana w Polsce wiesz do czego używać twaróg. Makaron z serem i cukrem- tego najlepszym przykładem.
   Pozdrawiam
   Kinga

   Odpowiedz
 4. Anna

  Taaaaak…. Od lat szukam szczęśliwej krowy dającej mleko…. Cieszę się, ze chociaż Tobie się udało!
  Ja kocham mleko i jego porzetwory. Pomimo wszelkich gróźb ze strony lekarzy, arelgologów, homeopatów i innych cudotwórców nie umiem pozbawić się tego białego szczęścia. Umrę ze szklanka melka w ręku!!!! 😉
  Proszę pozdrowić, ukochać i ucałować Pana Mleczarza!!!! Jest dla mnie niedoścignionym wzorem. Kiedyś też kupię sobie dom na wsi i też będę hodowała szczęśliwą krówkę!

  Pozdrawiam! Ania

  Odpowiedz
 5. Anna

  PS
  Przypomniało mi się, że koleżanka opowiadała jak to jej babcia moczyła sobie stopy w serwatce – ponoć rewelacyjnie działa!!!!
  Także zanim podlejesz roślinki – spróbuj wykorzystać kosmetycznie. 🙂

  Odpowiedz
 6. Maciej

  Aczkolwiek mój stosunek do roślinek w ogrodzie jest jak najbardziej pozytywny, to jednak marnowanie serwatki na podlewanie wspomnianych, moim zdaniem, jest niedopuszczalne.
  Lepiej wykorzystać ją w sposób następujący:
  1. Wlej serwatkę do obrotowego naczynia robota
  kuchennego.
  2. Uruchom maszynerię.
  3. Zacznij powoli sypać mąkę (dobrą!!!). Ciasto ma
  ma być bardziej gęste jak na naleśniki. Takie, że
  kiedy nabierzemy je na łyżkę i przechylimy to
  jeszcze cieknie nierwącym się strumykiem, ale
  gdyby dodać jeszcze odrobinę mąki zacznie się
  rwać. (takie na granicy płynności)
  4. Teraz dodajemy łyżeczkę sody, łyżkę oleju i sól do
  smaku. Ponownie sprawdzamy gęstość. Jeżeli
  zrzedło, dodajemy odrobinę mąki.
  5. Mocno rozgrzaną patelnię smarujemy słoninką,
  nalewamy na nią ciasto, tak około 1 cm i na bardzo
  małym ogniu smażymy z obu stron.
  Nasz placek, a właściwie białoruski blin, mocno urośnie i stanie się gruby, puszysty, a przede wszystkim przepyszny. Je się go maczając w kwaśnej, gęstej śmietanie.

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Panie Maćku, zrobię na pewno następnym razem kiedy zostanie mi serwatka twarogowa. Dziękuję za podpowiedź i pyszny przepis. Pozdrawiam serdecznie.

   Odpowiedz
 7. vege - Danka

  Piękna, nostalgiczna opowiastka. Podobnie, jak wszystkie inne. Dziękuję za przyjemność płynącą z ich czytania i oglądania zdjęć.

  Odpowiedz
 8. ewa

  z zazdrosia patrze na zdjecia twojego twarogu. Od kilku miesiecy probuje zrobic twarog ale polegam juz na etapie kwaszenia mleka. Mieszkam w Houston i chociaz prawie graniczylo to z cudem, raz na dwa tygodnie mam do step do swiezego, niepasteryzowanego i niehomogenizowanego mleka od krow Jersey. Niestety jeszcze ani razu nie udalo mi sie z niego zrobic mleka zsiadlego. Owszem, zcina sie, nawet kwasnieje ale jest obrzydliwie gorzkie. Probowalam najrozniejszych akrobacji, ale gorycz zawsze jest. Moze ktos z od

  Odpowiedz
  1. tt

   Mówili mi na wsi, że wydojone mleko nie może trafić natychmiast do chłodziarki – za szybko chłodzone traci bakterie odpowiedzialne za prawidłowe zsiadanie się. Przy próbie kwaszenia zaczynają działać bakterie gnilne.
   Jeśli nie można obejść szybkiego chłodzenia, to może zaszczepić je bakteriami jogurtowymi lub kefirowymi – kilka łyżek jogurtu/kefiru lub bakterie sypkie.

   Odpowiedz
  2. kamax

   albo krowy doją dojarką. też tak mi się robiło. mleko było nie zsiadłe, a zkisłe. fuj
   dopiero gdy kupiłam mleko od krowy dojonej ręcznie, to wszystko zaczęło wychodzić. też mam mleko od jersejki. nie ma mowy, żeby nie wyszedł ser

   Odpowiedz
  3. Dana

   Prosze zastosowac taka proporcje 2 gal. mleka 4% (min.) i pol galona maslanki tez tlustej, wymieszac i postawic na 2-3 dni,to zalezy jaki lubimy b. kwasny lub nie.Dalej wszystko wedlug przepisu wyzej bo jest idealny.Z tym ze ja jeszcze przed ogrzewaniem kroje zsiadle mleko w kostke ok.2×2 inch.,nie wolno mieszac.

   Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Ewa, jeśli mleko od początku nie jest gorzkie tylko takie się robi po paru dniach oznacza to, że w procesie fermentacji wzięły udział nie te bakterie co trzeba. Może krowa jest karmiona paszami z jakimiś antybiotykami, które zabijają również właściwą florę bakteryjną.
   Jedyny pomysł jaki przychodzi mi do głowy to szczepić to mleko dobrymi bakteriami. Trzeba raz zdobyć skądś dobre kwaśne mleko i użyć go jako zaczynu- czyli dodać do twojego mleka i odstawić mleko w ciepłe spokojne miejsce. Musisz poeksperymentować czy lepiej zrobić to z przegotowanym i ostudzonym mlekiem czy może być surowe. Nie przychodzi mi do głowy nic innego jako rozwiązanie.

   Odpowiedz
   1. ewa

    Dziekuje za odpowiedz. Nie bardzo wiem skad zdobyc te dobre bakterie wiec eksperymentuje z mlekiem, ktore mam. Juz odkrylam, ze do „zsiadniecia” moje mleko nie moze zawierac smietany, ktora gorzknieje szybciej I bardziej niz reszta mleka. Odtluszczone mleko zsiada sie w kilka godzin, ale niestety nie kwasnieje. Probowalam zrobic z niego twarog ale w czasie podgrzewania robi sie jeden obslizgly, kleisty, twardy glut I tego jeszcze nie udalo mi sie rozgryzc.
    Take jak juz pisalam, bede wdzieczna za kazda sugestie.

  2. Bitter

   Ewo wystarczy, że do mleka zaraz po zakupie dodasz kefiru, maslanki czy tez kwaśnego mleka. W Polsce takie można kupić nie wiem jak u Ciebie. Potem to wymieszaj i postaw w ciepłe miejsce. Zsiądzie się i będzie git

   Odpowiedz
 9. neff

  Ewo ,
  do wiedzy autorki bloga o ważeniu serów mi duuuużo brakuje , ale twój komentarz mi się skojarzył z jedną sytuacją …Czasem kupuję śmietanę u jednej „baby” na targu , zawyczaj taki słoik starcza mi na długo …najpierw jest słodka , gesta śmietana idealna do jedzenia z cukrem i bulką 😀 czy jako dodatek do sosów , zup itd. , po kilku dniach gestnieje jeszcze bardziej i robi sie kwaskowa w smaku choć nie przypomina w strukturze kwaśnej śmietany ze sklepu , raczej coś jak creme fraiche. Razu jednego śmietana nie dotrwala przemiany w creme fraiche …z wyglądu normalna lecz pojawil się gorzki smak 🙁 w rozgryzieniu zagadki pomogła mi moja babcia mówiąc iż na mleko ma wpływ nie tylko karma zwierzęcia lecz również temperatura otoczenia , dlatego ona nigdy nie wypasała krów podczas upałów bowiem mleko po takim wypasie szybko robi się gorzkie a śmietany czy sera z takiego mleka na pewno nie będzie !

  Odpowiedz
  1. ewa

   Dziekuje za odpowiedz. Brzmi intetesujaco i duzo tlumaczy. W Houston nawet w zimie temperatura rzadko kiedy spada ponizej 10 stopni. Jest wiec nieuniknione, ze krowy pasa sie w upale, szczegolnie latem. Jeszcze raz dziekuje za te ciekawostke. Pozdrawiam, Ewa

   Odpowiedz
 10. Aga

  śliczna historia:) nie fotografuj Pana mleczarza. Dzięki temu Twoja opowieść brzmi bajkowo 😉 czasem nie wszystko musi być sfotografowane…ale pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

  Odpowiedz
 11. Sandra

  Nie jestem fakną blogów ale przyjemnie się czytało tą historię. Jak mój synek podrośnie wypróbuję z nim Waszą grę. Super foty… pozdrów swojego Mleczarza :).

  Odpowiedz
 12. Basia

  Szukam przepisu na ser żółty z mleka krowiego, który da się zrobić w warunkach domowych. Nie zna Pani takowego? 😉

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Niestety nie, miałam kiedyś jeden czekający w mojej poczekalni przepisów do zrobienia ale nie mogą go teraz znaleźć.

   Odpowiedz
 13. bocado

  Jestem w pełni oczarowana tym wpisem, jeszcze nie dotarłam dalej, ale już wiem, że to zrobie! Coś pięknego! Jeszcze mi się chyba nie zdarzyło zauroczyć się blogiem kulinarnym, aż tu proszę. Potrzeba znalezienia kilku informacji mleczno-serowarskich zapędziła mnie do Ciebie i zostaję od dziś fanką 😉 Moja mama mam trochę inną metodę na przygotowanie twarogu. Oczywiście bazuje na PRAWDZIWYM mleku i PRAWDZIWYM zsiadłym mleku. Ale na początek podgrzewa w rondelku mleko świeże, robi to tak jak Ty na baaardzo małym ogniu i do ciepłego dodaje zsiadłe w proporcji hmmm no właśnie, w proporcji trudnej do określenia:) Tak czy inaczej świeżego mleka jest znacznie mniej niż zsiadłego. Podgrzewa nadal aż wytworzy się serwatka i dalej postępuje tak jak Ty. Serdecznie dziękuję za cenną lekcję i pozdrawiam ciepło. Marieta

  Odpowiedz
  1. Dzikarybka

   Najczęściej tajemnicze proporcje można określić bardzo jednoznacznie – „w sam raz”! Takiego właśnie sformułowania użyła moja mama w przepisie do pierogów:) twaróg odcieka:)

   Odpowiedz
 14. Ewan

  Witam, świetny ser, właśnie dostałam mleko prawdziwe i pierwsza rzecz to twaróg według twego przepisu. Co spowodowało, ze wyszedł jakby dwukolorowy? Jest taki biało – ecru. Nie mieszkałam mleka przy podgrzewania. Może nierównomiernie sie podgrzał? Lepiej smakuje kolor bielusienki ale razem ten marmurki tez jest wspaniały. Ciekawi mnie tylko ta dwukolorowosc.

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Białe miejsca w twoim twarogu to mleko zamienione w twaróg, kremowe to śmietana zamieniona w twaróg. Nie wiem czy zbierałaś śmietaną? Nawet jeśli zbierałaś to czasami trochę jej jednak zostaje i wtedy widać ją w twarogu. Ja też wolę twaróg z samego mleka bez śmietany, stąd podaje w przepisie aby ją zebrać. ZA to myślę, że Twój twaróg byłby wspaniale fotogeniczny 😉

   Odpowiedz
   1. Ewan

    Śmietankę zabrałam bardzo delikatnie ale pewnie trochę zostało. A śmietankę właśnie zajadam na upieczonej przed chwila grahamce mniam! Aaaa i dodatkowo trochę mi się ser rozwarstwil i nie można go dobrze pokroić. Następnym razem chyba czymś docisne. A mleko tez mam od krowy sąsiadki rodZicow (augustowszczyna) wiec myśle, ze podobne do Twojego. Super miejsce w sieci, pozdrawiam cieplutko.

 15. Renufka

  Kingo, spróbuj kiedyś podzielić mleko na połowę. Jedną część trzymasz w lodowce, drugą stawiasz najlepiej w szklanym naczyniu w temperaturze pokojowej na 1,5 dnia. Po tym 1,5 dnia świeże czyli lodówkowe mleko zagotowujesz w garnku, zdejmujesz z kuchenki i wlewasz do niego kwaśne. Można jeszcze odrobinę podgrzewać na małym ogniu czy ustawieniu. wyłączyć kuchenkę i zostawić tak w garnku do następnego ranka. Dopiero wtedy odcedzić przez gazę, czy sitko, troszkę ugnieść łyżką i wyłożyć na talerz czy do miseczki. W ten sposób twarożek nigdy nie będzie kwaśny, poza tym będzie pulchniejszy, nasiąknięty maślanką, bardziej wartościowy i delikatny. jak ktoś lubi cieplutki to przed zlaniem do sitka można odrobinę podgrzać garnek. Polecam, ja mogłabym jeść taki codziennie, nie ma nic lepszego 🙂 pozdrawiam serdecznie

  p.s. jak mam możliwość bycia na wsi w Borach Tucholskich to jednego dnia kupuję 2 litry mleka i stawiam je na kwaśne, a kolejnego dnia kupuję następne 2 litry i chowam do lodówki 🙂

  Odpowiedz
 16. Isaja

  Cudne zdjecia.!!Nietuzinkowe opisy.
  Robie jogurt i kefir sama od ponad 8-miu tygodni.Dom w ktorym mieszkam jest zimny wiec mialam pewne obawy ze nie zdolam ukwasic mlaeka i zamowilam naturalne bakterie jogurtu i kefiru w sklepie w Lenicy Harmonia Poradnia Prozdrowotna.Dzisiaj zrobilam pierwszy raz twarog,wyszedl wspaniale..Ewo poprostu kup te bakterie i bez problemu uzyskasz jogurt,kefir,kwasne mleko itp.pozdrawiam

  Odpowiedz
 17. Greti

  Dzisiaj po raz pierwszy zrobiłam twaróg. Co prawda nie doczytałam, że należy ostudzić twaróg po warzeniu i przelałam od razu gorący, ale i tak wyszedł wyśmienicie.
  Jutro zrobię bliny według przepisu Macieja 😉

  Odpowiedz
 18. Isabelle

  Cudne zdjecia, niesamowita opowiesc!!!! Wlasnie nastawilam garnek z mlekiem na gazie…..czekam na pyszny twarog!!!! Kingo, trzymaj kciuki – pierwszy raz w zyciu robie twarog!
  Od kilku tygodniu robie domowy kefir I jest przesmaczny….. zaczelam szukac przepisu na jogurt I twarog domowej roboty….I wszystko znalazlam na Twoim blogu!!!! Dziekuje za super przepisy! !!! Pozdrawiam z Chicago 🙂

  Odpowiedz
 19. Isabelle

  Twarozek wyszedl przepyszny!!!!!! 😀 Jeszcze raz dziekuje za przepis 🙂 Wiem ze bede wracac do robienia domowego twarogu…..jest kolosalna roznica w smaku!

  Odpowiedz
 20. bagru

  Dziękuję za piękną historie, wspaniałe zdjęcia i liczne idee na robienie twarogu.
  Mieszkam w niemczech tutaj nie dostanie się takiego normalnego twarogu, a moje dzieci uwielbiają ruskie pierogi. Dlatego po śmierci mojej żony byłem zmuszony sobie pomóc.
  Wprawdzie nie ma tutaj takiego rolnika z pługiem konnym, ale mam możliwość kupienia mleka od szczęśliwych krów, takich, co cały dzień pasą się na pastwisku.
  Dotychczas kisiłem mleko w garnku kamiennym, a później aby podgrzać, przelewałem do stalowego.
  Z 10 L mleka otrzymuję 1L śmietany i ok. 2KG twarogu.
  W przyszłości będę próbował kisić w garnku stalowym. Alternatywnie i przypuszczam byłoby lepiej garnek kamienny podgrzewać w piekarniku. W tym wypadku byłoby podgrzewanie bardziej równomierne. Obiecuję , źe zdam tutaj sprawozdanie.

  Odpowiedz
 21. MAJA

  W jakiejś gazecie znalazłam przepis na twaróg,też go podałaś ,ale nie dokładnie.1,5 l. mleka odstawić na 2 dni w ciepłe miejsce , zagotować 1,5 l wody ,wrzątkiem zalać mleko odstawić na niecałą minutę,przelać na durszlak i gotowe.

  Odpowiedz
 22. Ewa

  Fantastyczny artykuł, poczułam się jak w czasach dzieciństwa gdy moja prababcia, a później mama kwasiły mleko prosto od krowy i robiły świetny serek. Prababcia mieszkała na wsi, ale my później z mamą na przedmieściach gdzie uchowało się koło naszych bloków gospodarstwo z „Babcią Mleczną”. Chodziliśmy do niej z bańką na mleko, co to była za przygoda… A mama po prostu zalewała słoik z kwaśnym mlekiem w wysokim garnku aż do powierzchni najgorętszą wodą z kranu, a u nas była naprawdę bardzo gorąca woda! I robił się serek.

  Odpowiedz
 23. maja

  Znalazłam gazetę,okazało się ,że źle zapamiętałam przepis,zgadza się do miejsca zalać wrzątkiem, zamieszać i zostawić do wystygnięcia,następnie na durszlak. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Maju, ja i nikt inny (jak przypuszczam) nie widzi Twojego maila tylko Ty go widzisz (choć to też dziwne).

   Odpowiedz
 24. Natalka

  witam. swietny przepis 🙂 jako ze mam swoje krowki i mleczko postanowilam tez sama zrobic twarog. nie mam pojecia dlaczego zawsze kupowalam w sklepie a nie robilam nigdy sama 🙂 mam pytanie. moje mleczko skwasnialo i zgestnialo po nie calych dwoch dobach. mialam garnek postawiony na letnim murku i bylo naprawde cieplo i pewnie za to tak szybko skwasnialo. czy wazyc juz teraz ser czy czekac ta jeszcze jedna dobe?

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Można warzyć już teraz skoro się zsiadło. Jutro też można, mleko będzie pewnie bardziej kwaśne (warto dokładie zebrać śmietanę, zeby się od niej nie popsuło). To już zależy od ciebie jaki kwaśny twaróg chcesz.
   A swoją droga to gdzie mieszkasz, że w lutym masz letni murek na którym mleko się zsiada w dwa dni????

   Odpowiedz
   1. Natalka

    Dziekuje za porade 🙂 twarog zrobilam od razu. wyszedl przepyszny. na wsi mieszkam 🙂 mam takie pomieszczenie skladowe gdzie od pieca centralnego idzie taki mureczkek gdzie czesto suszymy sobie buty 🙂 no i mleko pieknie sie na nim ukwasilo. poza tym bardzo fajny blog. mam zamiar zrobic jeszcze sobie ser panir oczywiescie wg Twojej receptury 🙂

 25. kasia

  Cudownie się ciebie czyta. Lubie twoje przepisy, porady….i każda barwnie opowiedziana historię:-). Pozdrawiam cieplutko z nad kubka pierwszego zrobionego własnoręcznie jogurtu:)))…mniam.

  Odpowiedz
 26. Agu

  Mieszkam w Irlandii, gdzie zdobyć świeże mleko graniczy co najmniej z cudem. Gotowe twarogi są dostępne w polskich sklepach, ale to nie to samo co domowy twaróg. Na całe szczęście udało mi się zdobyć odpowiednie mleko i właśnie pochłonęłam domową bagietkę (przepis z bloga przepisnachleb) z tym twarogiem. Proste i domowe rzeczy są najlepsze 🙂

  Odpowiedz
 27. Ula

  Hej, poszliśmy z moim mężem dalej i sprzedajemy mleko prosto od krowy w szklanych butelkach w Szczecinie i Stargardzie. Mamy niecałe 200krów ale nie chowamy ich „przemysłowo”. Co prawda JESZCZE nie chodzą luzem, ale pracujemy nad tym. Zapraszam do nas na fanpage; http://www.faceboook.com/ckomickiewicz 🙂

  Odpowiedz
 28. Lukasz

  Witam, czy jesli mleko stoi w bardzo cieplym pomieszczeniu i jego temperatura przy zsiadaniu to 26-27C i po 3-4 dniach jest naprawde super geste(lyzka stoi), to czy nadal musze je podgrzewac przez 30 min czy od razu na cedzak moge dac ?

  Odpowiedz
 29. nat

  Ja wiem, że post sprzed stu lat, ale jako początkujący wytwórca sera, masła i innych pochodnych z mleka, powiem Ci że świetnie się sprawdza dodanie słodkiego mleka do zsiadłego – twaróg jest wtedy mniej kwaśny, ale za to delikatniejszy 🙂
  Dobrze mieć własne źródło nabiału, można wtedy eksperymentować 🙂

  Odpowiedz
 30. Kaja

  Hej,
  Robiłam już kiedyś twaróg. Wyszedł cudowny!
  Dziś wlaśnie znów się do tego zabieram, chciałam sobie przypomnieć tylko z grubsza.
  Dzięki! Piszesz świetnie!
  Pozdrawiam serdecznie
  Kaja

  Odpowiedz
 31. Marta

  Hej! Jestem pełna podziwu dla bloga, trafiłam przypadkiem i wydaje się, że odkryłam prawdziwy skarb 🙂 W końcuz odnalazłam osobę, która ma tak zbliżone zasady żywieniowe!

  A teraz pytanie; czy zanim zaczniesz proces ziberania śmietany z mleka prosto od krowy, to mleko uprzednio gotujesz żeby pozyć się bakterii? Raczkuje w tym temacie ale nie wiem czy jak zagotuję mleko najpierw to będzie możliwość zdjęcia śmietany, czy aby korzuch który podczas gotowania się wytwarza to nie jest właśnie tłuszcz i jak go wyrzucę to śmietana się nie pojawi?

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Witaj Marto na GreenMorning, rozgość się i czuj jak u siebie w domu.
   Odnośnie śmietanki- ja zbieram bez podgrzewania- jak podgrzejesz mleko to się nie zsiądzie i nie będzie twarogu.
   Śmietanę zbieram po paru godzinach jak cała wypłynie na wierzch a potem wstawiam do lodówki i używam w ciągu paru dni.

   Odpowiedz
 32. Kiti

  Genialny blog a szukałam tylko przepisu na twaróg. Od roku mieszkamy na wsi i codziennie od sąsiadki biorę litr mleka (śmiejemy się że mam dzieci cielaczki, bo czasem litr to za mało na dzień i dokupuję w sklepie). Jak ostatnio najstarszy „cielaczek” wyjechał na kilka dni to młodsze nie dały rady spożytkować (a poza tym było sporo świątecznego jadła) więc postanowiłam zrobić twaróg pyszny jak u sąsiadki. Miałam chyba 3 lub 4 litry mleka ale że myślałam że się uda to po prostu zaczęłam podgrzewać już zsiadłe mleko. Pomalutku na malusieńkim ogniu jednak za długo i twarożku wyszło malutko. Teraz podchodzę do kolejnej próby z 4 litrów i już wiem jak podgrzewać. Jestem dobrej myśli. Aha, jeszcze jedno – dzięki sąsiadce zaczęłam piec serniki bo wcześniej bałam się że nie wyjdą a są genialne z jej twarogu. Sytuacja z poprzedniego roku:
  -Masz tu twaróg na sernik na święta
  -Ale mi się nie uda
  -Dlaczego?
  -Bo nigdy nie piekłam serników
  -To zaczniesz, weź
  I ona przy swoim a ja przy swoim ale się odważyłam i wyszło niebo. A potem najczęściej piekłam już tylko serniki – oczywiście z twarogu pani sąsiadki bo z kupczego niestety nie wychodzi.
  A na Twoim blogu teraz będę gościć bo mam zamiar nauczyć się jeszcze kilku pyszności z mleka.
  Serdecznie pozdrawiam i wszystkiego dobrego w Nowym Roku

  Odpowiedz
 33. Zuzanna Strońska

  Piękna historia, choć u mnie budząca lekką nutkę melancholii za tym odchodzącym już światem.Takich prostych, dobrych ludzi , prostych emocji i jasnych wartości. Pozdrowienia dla Pana Mleczarza.Ja od lat robię domowy ser w tak dokładnie identyczny sposób, że aż się uśmiechnęłam czytając. Robię też z niego fajny sernik, ale byłabym wdzięczna za jakiś może nową sernikową recepturę, bo mój trochę się nam już znudził…Wielkie serdeczności dla autorki bloga za miłą lekturę a także za rzadki dziś wyraz atencji dla prostych, biednych ludzi. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 34. Aga

  Być może gdzieś już taka informacja w komentarzach się pojawiła, ale zapytam. Czy mleko stojące w lodówce w plastikowej butelce (nalewane przez babcię by sprzedać na rynku), które w smaku już zaczyna być kwaśne (kupione tydzień temu) da się jeszcze wykorzystać na twaróg?

  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Dzień Dobry, jeżeli myśli Pani w kategoriach – aby sie nic nie zmarnowało – to zrobi Pani z takim starym mlekiem co zechce ale odradzam – lepiej na wszelki wypadek pozbyć się niepewnego surowca. Mleko należy transportować w naczyniu szklanym lub w garnku emaliowanym, przechowywanie mleka przez tylko przez około 4 godziny od udoju, najlepiej mleko przerabiać od razu po przywiezieniu, nie spożywamy samego mleka ale tylko jego przetwory.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 35. emo

  dziekuje za przepis, kremowy twarozek uwielbia cala rodzina I wlasciciel trzody. Z tymi upalami cos musi byc, mielismy raptem 2 dni goraca w te lato, I mleko I ser wyszedl gorzki. Tez mam dostep do mleka od Happy Cows, mimo ze na farmie jest ich ze sto, ale rolnik- samotnik dba o krowy I ich dzieci jak jego wlasne, przezywa kazda chorobe, cieszy sie na widok zdrowych dokazujacych cielaczkow itd. Mleko, maslo I twarozek sa niesamowite od krow spozywajacych trawe min. 10 miesiecy w roku. Pozdrawiam z Zielonej Wyspy.

  Odpowiedz
 36. Elwira

  Witam , szukałam tylko przepisu na twaróg , a czytając historie popłakałam sie , wyobrażając Twojego mleczarza …piękna historia. Cudowny staruszek :)) pozdrawiam i dziękuje :*

  Odpowiedz
 37. LaDolceGrita

  *zapaszek*

  Ach, jak nabralam po tym slicznym artykule rozpedu!
  I nawet w samym Berlinie na targowisku dostalam swieze mleko od rolnika! Ale znak!!!
  Stalo spokojnie, dwa dni, a ze aktualnie zwów upaly-super wyszlo.
  Niestety: nie zebralam smietany.
  I moze to przyczyna-iz: juz przed podgrzewaniem czulam taki delikatny odor…
  Przy delikatnym podgrzewaniu proces wyglada wysmienicie, równierz serwatka pieknie sie oddziela (Swietny pomysl z podstawieniem patelni-ja podgrzewalam w drugim garnku z woda – jak czekolade:).
  Ale niestety „pachnie” cos nie tak. Kwaskowato. Az troche za kwaskowato na mój miastowy bruszek, który akurat sie przekreca. A kwasne mleko przecierz slicznie pachnie, prawda? A moze jednak???

  Odpowiedz
 38. Ala

  Ja serwatkę zostawiam i gotuje z niej zupę 🙂 tzw chrzanówke 🙂 z wiejską wędliną i jajkami, próbowałaś? 🙂

  Odpowiedz
 39. Piotr

  Mam też takiego „mleczarza” w rodzinie, ale niestety jestem na diecie. Czy umiałaby pani oszacować ile taki twaróg zawiera tłuszczu/białka? Woem, że to dość nietypowe pytanie, ale nie wiem, jak uwzględniać ten ser w swojej diecie.

  Odpowiedz
  1. Krzysztof

   Dzień Dobry, na początek dieta optymalna Jana Kwaśniewskiego, kluczem we wszelkiej sensownej diecie są węglowodany, trzeba ich spożywanie kontrolować – mało ale nie za mało do tego dobre tłuszcze i też dobrego pochodzenia białko, w ogóle nic nie kupować w supermarketach. W dzisiejszych czasach dobre jedzenie to wyzwanie i spory wysiłek zarówno fizyczny jak i intelektualny, ja na przykład w jeden dzień w tygodniu nic nie jem. Do prawidłowego odżywiania dochodzi się latami a nawet dziesiątkami lat – wszystko aby umrzeć zdrowym.
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
 40. Krzysztof

  Dzień Dobry, witam Panią, warzę skrzepnięte i pokrojone mleko wkładając je w 10 litrowym garnku do innego dużego garnka, gdzie ten garnek z mlekiem wisi w dużym garnku na swoich uchwytach. Do dużego garnka wcześniej wlewam kilka litrów wody i wszystko stawiam na gaz, po chwili woda w dużym garnku wrze i ogrzewa garnek z zsiadłym mlekiem, co jakiś czas mieszam delikatnie mleko a kiedy temperatura zsiadłego mleka przekracza temperaturę palca wyłączam gaz i czekam aż całość wystygnie, potem delikatnie łyżką wazową przekładam do sitka/klinika czyli gotowego dziurkowanego lejka gdzie w specjalnym dopasowanym siatkowym stożku ser odcieka, po odcieknięciu, wieszam serek w kliniku/sitku na lince i ser dalej odcieka, kiedy ser dobrze odcieknie daję go w sitku/kliniku pod prasę wykonaną z dwóch ceramicznych kafelków połączonych trzema śrubami, którymi stopniowo ściskam ser by usunąć resztę serwatki i nadać mu kształt – wygodną formę, kiedy serwatka przestanie wyciekać wyjmuję ukształtowany w trójkącik ser, który jest gotowy do jedzenia.
  Pozdrawiam
  Krzysztof

  Odpowiedz
  1. Kinga GreenMorning.pl

   Witam Panie Krzysztofie,
   dziękuję za precyzyjny opis powstawania twarogu Pana sposobem.
   Brzmi super i myślę, że wiele osób tutaj z niego skorzysta.
   Mam osobiste pytanie- czy Pn ten swój twaróg może sprzedaje gdzieś w okolicach Warszawy?
   Z miłą chęcią bym nabyła i spróbowała.
   Gdyby tak poprosze o info na priv.
   Pozdrawiam
   Kinga

   Odpowiedz
 41. Diana M. K.

  Nabrałam chęci na zrobienie twarożku, nigdy nie jadłam takiego własnoręcznie zrobionego. Chociaż przyznaję, że przeraża mnie perspektywa pozostawienia mleka na 3 dni samemu. Kiedy apetyt pokona strach to zrobię. Martwię się o zwierzęta tego Pana, szczególnie kotki i pieski. Mam nadzieję, że znajdzie się ktoś, kto się nimi zajmie, gdyby go zbrakło. Biedactwa małe

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *