W lesie nad brzegiem Gangesu mieszał jogin-asceta. Żył bardzo prosto w szałasie skleconym z gałęzi. Żywił się korzonkami lub tym co od czasu do czasu przynosili mu pobożni ludzie. Wstawał co rano o wschodzie słońca, brał kąpiel w rzece i siadał do medytacji na której spędzał większą część dnia. Wiódł proste i szczęśliwe życie, nie niepokojny przez nikogo na jego pustkowiu. Jogin nie posiadał nic… Wróć!… Jogin posiadał jedną, jedyną rzecz. Był to stary kawałek materiału, który służył mu jako przepaska biodrowa. Dzięki niej nie gorszył tych nielicznych ludzi, którzy zapuszczali się czasami na jego pustkowie. Każdego wieczoru, prał kawałek materiału w świętych wodach Gangesu i wieszał w swoim szałasie aby wysechł przez noc. Ponieważ robił tak od wielu, wielu lat materiał był stary, wypłowiały i mocno sfatygowany. Jogin nie przejmował się tym zbytnio, po prostu codziennie o wschodzie słońca, brał kąpiel zakładał przepaskę i rozpoczynał dzień poranną modlitwą.
Aż tu któregoś ranka zauważył, że jego kawałek materiału został z jednej strony obgryziony przez jakieś zwierzę. Tego dnia nie mógł skupić się za bardzo na swojej medytacji a kiedy wieczorem wywiesił przepaskę aby wyschła zamiast pójść spać, postanowił czuwać i odkryć cóż za istota porywa się na jego jedyną własność. Po północy zobaczył małą mysz. Wpinała się na gałązki szałasu i malutkimi ząbkami obgryzała rąbek materiału. Jogin przepędził mysz i poszedł spać. Niestety, kiedy obudził się rano zobaczył, że mysz wróciła gdyż szmatka była leciutko obgryziona w następnym rożku. Tego dnia zamiast medytować o Bogu jogin medytował o myszy oraz sposobach jej przegonienia. Przeżył jeszcze 3 dni i noce pełne myśli o myszy aż wreszcie postanowił udać się do najbliższej wioski po… kota. Jakież było zdumienie wśród mieszkańców, kiedy po raz pierwszy od ponad 20 lat zobaczono ascetę gdzie indziej niż w jego pustelni.
Ponieważ w Indiach bardzo szanuje się świętych mężów i ofiarowuje jałmużnę o którą proszą, jedna z wioskowych rodzin podarowała joginowi swojego kota. Jogin więc cały szczęśliwy wrócił do pustelni z kotem jako rozwiązaniem „problemu myszowego”. Kot jednak nie potrafił złapać sprytnej myszy, choć dzielnie próbował przez kolejne 3 noce, które okazały się przez to zupełnie bezsenne dla jogina. Przez nocne harce coraz trudniej było wstać o wschodzie słońca oraz medytować do wieczora. Szczególnie, że kot przeszkadzał również w dzień dopominając się o jedzenie. Jakoś korzonki spożywane przez ascetę nie przypadły mu do gustu.
Teraz jogin zamiast o Bogu medytował o tym czym nakarmić kota. Próbował nawet łapać dla niego ryby w rzece. Ale przecież był wegetarianinem i o łapaniu ryb nie miał pojęcia. Któregoś więc dnia po kolejnej nieprzespanej nocy założył swoja obgryziona przepaskę i udał się znów do wioski po…krowę aby dawała mleko dla kota. Traf chciał, że w wiosce była wielka uroczystość. Najbogatszemu rolnikowi po długim czasie oczekiwania urodził się pierworodny syn. Każdy pobożny Hindus wie, ze najlepiej uczcić taki dzień rozdając jałmużnę i zadowalając świętych mężów. Skoro jogin pojawił się tego dnia w wiosce i poprosił o krowę – dostał krowę. Dostał też sznurek, który zawiązał wokół rogów krowy i poprowadził ją do swojej pustelni. Wydoił krowę i dał mleko kotu, który usatysfakcjonowany przespał całą noc w szałasie obok jogina. Jogin też spał spokojnie i pewnie po raz pierwszy od 20 lat przespał by wschód słońca, gdyby nie krowa która obudziła go swoim muczeniem. Jogin wstał pospiesznie zarzucił na siebie swój kawałek materiału nie zauważywszy nawet czy został on obgryziony tej nocy przez mysz. Zamiast udać się na poranne modlitwy i rytualna kąpiel do Gangesu jogin przystąpił do dojenia krowy. W dzień krowa też okazała się absorbująca, gdyż w lesie nie było zbytnio miejsc z soczystą trawą, którą mogłaby jeść. Trzeba było prowadzić krowę godzinę w jedną stronę na pastwisko i czekać aż krowa naje się do woli, potem godzinę w drugą. A najgorsze było to, że o krowie szybko zwiedziały się leśne tygrysy, które podchodziły w nocy pod sam szałas i próbowały zaatakować zwierzę. Jogin musiał więc palić ognisko całą noc aby odstraszyć drapieżniki.
Coraz rzadziej wstawał o wschodzie słońca, coraz krócej się modlił. Teraz nie medytował prawie już wcale bo w czasie na to przeznaczonym układał plan … wybudowania obory dla krowy. Nie mogła przecież spać jak kot w jego szałasie, po prostu się tam nie mieściła. „Trzeba będzie zdobyć jakieś kamienie, glinę i nauczyć się chyba murować”- myślał jogin. Kolejne więc dnie zamiast na medytacji spędzał na poszukiwaniu odpowiednich kamieni i wykopywaniu gliny z oddalonego o 2 godziny drogi wyrobiska. Wracał tak zmęczony, że nie miał nawet siły wyprać i wywiesić swojej przepaski biodrowej a co tu dopiero mówić o wydojeniu krowy i nakarmieniu kota. Usiadł więc któregoś ranka i pomyślał sobie „chyba czas sprawić sobie kogoś, kto pomoże mi ogarnąć to wszystko”. Otrzepał przepaskę biodrową z gliny i poszedł do wioski po… żonę. Czy muszę pisać więcej? Czy już sami wiecie jak dalej rozwinie się ta historia.
Czy jogin w końcu się opamiętał? Tak. Ale było już za późno. Miał wtedy kota, krowę, żonę, gromadkę dzieci, oborę, dom, pastwisko i pole do uprawy. Wszystko to wymagało od niego dużo uwagi, pracy, odpowiedzialności i czasu ,którego nie starczało już ani na medytację ani na kontemplacje ani na modlitwę. Skończyło się spokojne życie a zaczęły problemy. Pewnego dnia jogin zatęsknił za swoim szałasem, jego spokojem i wolnością nieprzywiązania do materialnych rzeczy. Zatęsknił za prostym życiem. Zatęsknił nawet za myszą obgryzającą jego przepaskę. „Mysz była najmniejszym problemem jaki miałem w życiu”- pomyślał.
Czy odnaleźliście w sobie jogina z historii? Ja odnajduje go codziennie w swoim zaganianym życiu. A im dłużej wysilam mój komplikujący wszystko umysł tym bardziej dostrzegam, że Prostota (ta przez duże P) to nie tylko stan posiadania ale przede wszystkim stan umysłu. Prostota to niemarnowanie czasu na rzeczy mniej ważne, prostota to łatwość w podejmowaniu decyzji. Prostota to milczenie zamiast potoku słów, to zwykły uśmiech zamiast teatru gestów. Prostota to świadome bycie tu i teraz. Prostota to brak potrzeby udowadniania czegokolwiek (sobie i innym), to brak potrzeby udoskonalania na siłę całego świata. To odnalezienie zmiany i spokoju w sobie. Prostota to akceptacja, umiar i samokontrola. Prostota to nietrzymanie urazy, to łatwość wybaczenia, to niechęć do sporów i jałowych dyskusji. Prostota to tolerancja, otwartość, szczerość i prostolinijność. Prostota to zdolność powiedzenia sobie dość w odpowiednim momencie.
Dostrzegam wielką siłę płynącą z Prostoty oraz mądrość tych, którzy życie w niej świadomie wybierają. Podziwiam ich, bo sama tak jeszcze nie potrafię. Wiem jednak, że dążenie do Prostoty to tysiące małych decyzji podejmowanych każdego dnia. Zaczynam więc od tych codziennych, najprostszy i nagle okazuje się że…
Nie potrzeba mi 5 kremów: na dzień, na noc, pod oczy, do ust i na dekolt- jeden prosty krem Nivea wystarczy. Nie potrzeba mi co rok nowego telefonu- ten który mam od 5 lat daje radę. Nie potrzebuje drogich robotów kuchennych ani specjalnych garnków czy wymyślnych patelni- zestaw, który używam od 15 lat sprawdza się doskonale. Nie potrzebuję nowych ubrań z markową metką, nie potrzebuję specjalnej kurtki do jeżdżenia na nartach ani specjalnego stroju do biegania, nie potrzebuję specjalnych kijków aby pójść na spacer, czy specjalnej maty aby ćwiczyć jogę. Nie potrzebuje nowego modniejszego koloru na ścianach ani płaskiego większego telewizora, którego i tak nie oglądam. Nie potrzebuje kolejnej szafy (raczej potrzebuje opróżnić tą którą mam). Nie potrzebuję nowego szybszego komputera, ani nowego lepszego aparatu fotograficznego (mój stary Canon z jednym naprawianym już 3 razy obiektywem świetnie sobie radzi). Nie potrzebuję wydawać 3 pensji aby pojechać na wakacje. Nie potrzebuje być najlepsza, nie potrzebuje aby wszyscy mnie lubili i podziwiali. Nie potrzebuje mieć zawsze racji. Nie potrzebuje wiedzieć wszystkiego i „być na czasie”. Nie potrzebuje powierzchownych związków ani udawanych uczuć. Czego za to potrzebuję?… Czasu!!! Czasu i niczym niezmąconego spokoju abym mogła skupić się i zrozumieć co dla mnie w życiu jest najważniejsze. Coraz mocniej realizuję, że im „mniej mam” tym „bardziej jestem” a im ” prościej żyję” tym „wznioślej myślę”. Czy Wy też tak macie???
Dzisiejszy przepis na „najprostszą zupę świata” poznałam wieki temu. Zupę gotowała moja serdeczna przyjaciółka Acintya serwując ją w towarzystwie kaszy gryczanej i prostej surówki na nasze aśramowe śniadania. Nawet sobie nie wyobrażacie jakie modyfikacje ten przepis przeszedł przez wszystkie te lata w mojej kuchni. W zupie wylądowało mnóstwo egzotycznych przypraw, bukiet wielorakich warzyw, śmietana, zioła, kostki sera panir i wiele innych „urozmaiceń”. Czy zupa była przez to lepsza? Pewnie tak. Ale czy to oznacza, że w swojej prostej oryginalnej formie nie była wystarczająco dobra? Czy dobre nie może pozostać PO PROSTU DOBRE bez komplikowania i udoskonalania na siłę?… Zapewniam Was, że może. Ta zupa jest tego NAJPROSTSZYM przykładem.
PROSTA ZUPA Z FASOLI MUNG 1 szkl. zielonej fasolki mung (do kupienia w każdym sklepie ze zdrową żywnością) 1.Opłucz dokładnie fasolkę, zalej 5 szklankami wody dodaj masło, pieprz i 1 łyżeczkę soli. Jeśli jednak wybierasz „drogę jogina” z dzisiejszej opowieści możesz skomplikować zupę dodając do niej usmażonego na klarowanym maśle startego imbiru i drobno siekanego zielonego chili, dobre będą też kurkuma i asafetyda lub zielona pasta curry lub sos sojowy. Zupę można ugotować na serwatce po robieniu paniru i dodać jego kostki pod koniec gotowania. Można zupę zabielić śmietaną, dodać do niej marchwi, ziemniaków, świeżych pomidorów i siekanych liści świeżej kolendry. Można to wszystko naraz i każdą z tych rzeczy osobno. Ale czy naprawdę trzeba?
|
Piękne słowa i piękne zdjęcia, dziękuję Ci za nie, zbyt często zapominam o prostocie.
Bo to nie jest proste- pamiętać o prostocie ;-). Choć im bardziej ją praktykujesz tym szybciej wszystko się klaruje i upraszcza. pozdrawiam
Cudowny tekst. Pozdrawiam
Przeczytałam Twój post z samego rana. Historia jest tak ciekawa, że nie mogłam przestać czytać! Tekst „pokazuje” Twoją wrażliwość i mądrość, którą masz w sobie. Twój tekst uświadomił mi kilka ważnych rzeczy. Jest w nim tyle istotnych kwestii, a człowiek w życiu codziennym nie zwraca uwagi nie i zapomina co tak naprawdę jest ważne. Serdecznie pozdrawiam Kingo!:)
Dziękuję Doroto. Historię opowiedział mi mój Mistrz Duchowy, kiedy próbował mnie przekonać, że za bardzo „kombinuje” w swoim życiu. To było 20 lat temu i wtedy nie za dużo z tego potrafiłam zaakceptować. Teraz go rozumiem i w końcu dojrzałam do tej wiedzy.
Świetny przepis i cudowny wpis.. dążenie do prostoty, to coś czym się kieruję od dłuższego czasu:). a propos kremów:P ja używam oleju kokosowego, świetnie się sprawdza jako krem, oliwka do ciała i odzywka do włosów:) i nie ma grama chemii w sobie:)
pozdrawiam
Lorka, a gdzie można kupić taki dobry, olej kokosowy. kiedyś się do niego też przymierzałam ale nie trafiłam na taki który wzbudziłby moje zaufanie.
Doskonałość to zapewne Pani główna cecha. Pozostaje mi tylko podziwiać… i próbować choć troszkę doskonalić siebie. serdecznie pozdrawiam i dziękuję za kolejną duchową ucztę.
Oj Pani Danusiu!
Zaczerwieniłam się!
pozdrawiam
piękne zdjęcia, zachwycam się 🙂 Pozdrawiam 🙂
U ciebie też pięknie. Zajrzałam i jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam
jestem pod wrażeniem 🙂 cudowny blog, przepiękne zdjęcia, uczta dla ciała i ducha 🙂
jak to wspaniale odkrywać ludzi, którzy myślą i czują podobnie…
dziękuję Kingo
Josna
Josna, witaj na GreenMorning miło Cię tu usłyszeć. Myślących w podobny sposób są całe rzesze. Ja przynajmniej znam wielu i to daje mi wiarę „że ten świat nie zginie dzięki nim”. Pozdrawiam
Kingo , bo to co najważniejsze jakoś tak nam przecieka, gonimy za jakimiś dobrami materialnymi ,a nie mamy mieć czasu na czas. Proste wydaje się nam prostackie ,a skomplikowane jest top i trendy czy jakoś tak .
Daje ta historia do myślenia i już wiem ,ze zabawa z najmłodszym moim przygarniętym kotkiem(strasznie psoci jak się nudzi) to nie stracony czas to taka prostota dająca sens w życiu , bo sumie to bardzo przyjemne jest :)))
A fasolkę mung chyba mam nawet na stanie to i czas będzie na zupkę , prosta zupę Kingi
p.s Kinga nie wiem jak to robisz ale twoje zdjęcia karmią moje zmysły tak ,że siedzę i śmieje się od ucha do ucha do monitora i jeszcze mruczę niczym mój kociak z rozkoszy napełniania oczu najwyższym pięknem
Ala też ostatnio przygarnęłam kota. Nie dał mi innego wyboru- przyszedł i nie chciał sobie pójść więc został. Straszna jest przylepa i łasuch i wszędzie szuka okazji do zabawy. Nawet teraz kiedy to piszę, próbuje to robić razem ze mną naciskając łapką na klawiaturę.
A super , moja najmłodsza Margotka jest psotna wyjątkowo , wiem co pisze to mój nie pierwszy kot ,a aktualnie na stanie 4 , same wzięte bo taki był przymus(no inaczej by ich nie było), straszny z jej niejadek i chudzielec, biega i biega , trochę drapie ,ale tez przychodzi na głaski , mruczy jak wiertarka i jest słodziutka
zupa wspaniała! zapamiętałam sobie piękną fasolę mung z Twoich zdjęć, nabyłam. jej (w moich kubkach smakowych) debiut odbył się pod postacią farszu… dziś jednak potrzebowałam siły, czegoś ciepłego – potrzebowałam żeby ktoś dla mnie ugotował zupę.
zupa ugotowała się sama, jest wspaniała, wspaniała, wspaniała! dziękuję za ten posiłek
Zuza- super, że Ci posmakowała. Jest idealna na ponure zimowe wieczory. Pozdrawiam serdecznie.
Żeby nie było tak cudnie i słodko- krem Nivea to nie najlepszy przykład dla wegetarianki… Bardzo to smutne…
Ugotowanie fasoli w wodzie nazywasz zupą ????
Spróbuj a zobaczysz.
Ugotowałam tę zupę z serwatką, która została z twarogu(również z przepisu na blogu). Wyszła pyszna! Dziękuję za pyszne i proste przepisy oraz ciekawe historie. Dziękuję, że dzielisz się swoją wiedzą z innymi ludźmi. Każda twoja historia daje dużo do myślenia.
Kasia i ja dziękuję za piękny komentarz.Ciepło mi się na sercu zrobiło <3 <3 <3
Najprościej jak potrafię: przepiękny wpis. Twój blog to moje wielkie odkrycie. Dziękuję:)
Zupa faktycznie świetna. Zupełnie niczego jej nie brakuje. Wspaniała historia. Ja, podobnie jak Ty, doszłam jakiś czas temu do takich właśnie wniosków. Upraszczam swoje życie jak mogę. Jest mi z tym cudownie. Pozdrawiam 🙂
Fasolka mung jest jedną z najzdrowszych fasoli. Przypisuje się jej dobroczynny wpływ na układ sercowo-naczyniowy i właściwości oczyszczające organizmu w przypadku różnego rodzaju zatruć. Na pewno warto ją komponować w różne potrawy.
Pozdrawiam
Kingo, Ciebie nie tylko słuchać, ale i czytać można pasjami… i tak bliskie mi jest Twoje podejście do życia ;), a przepis zapamiętam, bo proste smaki są najlepsze…zwłaszcza dla żołądka 🙂
Dziękuję 🙂
Fantastyczna zupa, chociaż ja ją nieco urozmaiciłam. Dodałam sproszkowany imbir (dosłownie szczyptę), ponieważ nie miałam świeżego oraz dodałam 2 łyżeczki pasty z Tajlandii Kanokwan. Przez to zupa zrobiła się tajska i faktycznie rozgrzewająca 🙂 Bardzo dziękuję za bazowy przepis. Miałam (mam :P) pustą lodówkę, ale szafa z kaszami/fasolami zawsze u mnie pełna. 2 małe miseczki zupy dały mi siłę na cały dzień. Pozdrawiam serdecznie
Cieszę się, że zupa posmakowała. U mnie tak sama- szafka z przyprawami, fasolami i ziarnami skrywa wiele zapasów. Myślę, że w razie katastrofy wyżywiłaby moją rodzinę co najmniej przez miesiąc 🙂
A czy nie należy najpierw moczyć tej fasoli przez kilka godzin? Tak mam napisane na opakowaniu. Pierwszy raz będę ją gotować 🙈